خدمات ارائه سرور های مجازی ویندوز

خدمات ارائه سرور های مجازی ویندوز

سرورهای کامپیوتری

برای آشنایی هر چه بیشتر با خدمات سرور و شبکه کامپیوتر نیاز است که سرورهای کامپیوتری را بهتر شناخت. برخی از اولین سرورها، کامپیوترهای مرکزی یا مینی کامپیوترها بودند. مینی کامپیوترها بسیار کوچکتر از کامپیوترهای مرکزی بودند، از این رو نام آن به این دلیل است. با این حال، با پیشرفت تکنولوژی، آنها در نهایت بسیار بزرگتر از کامپیوترهای رومیزی شدند، که اصطلاح میکروکامپیوتر را تا حدودی مسخره کرد.

در ابتدا، چنین سرورهایی به کلاینت هایی به نام ترمینال ها متصل می شدند که هیچ محاسباتی واقعی انجام نمی دادند. این پایانه‌ها که به آنها پایانه‌های گنگ گفته می‌شود، صرفاً برای پذیرش ورودی از طریق صفحه‌کلید یا کارت‌خوان و بازگرداندن نتایج هر محاسباتی به صفحه نمایش یا چاپگر وجود داشتند. محاسبات واقعی روی سرور انجام شد.

بعداً، سرورها اغلب رایانه‌های تک و قدرتمندی بودند که از طریق شبکه به مجموعه‌ای از رایانه‌های مشتری کم‌قدرت متصل می‌شدند. این معماری شبکه اغلب به عنوان مدل سرویس گیرنده-سرور نامیده می شود، که در آن کامپیوتر مشتری و سرور هر دو دارای قدرت محاسباتی هستند، اما وظایف خاصی به سرورها واگذار می شود. در مدل‌های محاسباتی قبلی، مانند مدل mainframe-terminal، مین‌فریم به‌عنوان یک سرور عمل می‌کرد، حتی اگر به آن نام اشاره نمی‌شد.

تعریف سرور و شبکه

همانطور که تکنولوژی تکامل یافته است، تعریف سرور نیز با آن تکامل یافته است. این روزها، سرور ممکن است چیزی بیش از نرم افزاری نباشد که روی یک یا چند دستگاه محاسباتی فیزیکی اجرا می شود. چنین سرورهایی اغلب به عنوان سرور مجازی شناخته می شوند. در ابتدا، از سرورهای مجازی برای افزایش تعداد عملکردهای سرور که یک سرور سخت افزاری می توانست انجام دهد استفاده می شد. امروزه سرورهای مجازی اغلب توسط یک شخص ثالث بر روی سخت افزار در سراسر اینترنت با ترتیبی به نام رایانش ابری اجرا می شوند.

یک سرور ممکن است برای انجام یک کار واحد طراحی شده باشد، مانند سرور پست الکترونیکی که ایمیل را می پذیرد و ذخیره می کند و سپس آن را در اختیار مشتری درخواست کننده قرار می دهد. سرورها همچنین ممکن است چندین کار را انجام دهند، مانند یک فایل و سرور چاپ، که هم فایل ها را ذخیره می کند و هم کارهای چاپی را از مشتریان می پذیرد و سپس آنها را به چاپگر متصل به شبکه ارسال می کند.

مفهوم سرور تقریباً به قدمت خود شبکه است. به هر حال، هدف یک شبکه این است که به یک رایانه اجازه می دهد با رایانه دیگری صحبت کند و کار یا منابع را توزیع کند. از آن زمان محاسبات تکامل یافته است و در نتیجه چندین نوع ساختار سرور و سخت افزار ایجاد شده است.

خدمات طراحی سرور و شبکه

در زمینه خدمات سرور و شبکه کامپیوتر، طراحی شبکه و اتاق سرور بر اساس استانداردهای روز دنیا در پیشگام رایانه انجام می شود. خدمات ساخت و طراحی سرور و شبکه با در نظر گرفتن نیاز واقعی مشتری انجام می شود. شبکه کامپیوتری و اتاق سرور باید با توجه به استراتژی فناوری اطلاعات و خط مشی کلان سازمان طراحی و اجرا، نصب و راه اندازی شود. در واقع اتاق سرور و شبکه کامپیوتری زیرساخت لازم را برای اشتراک منابع در کسب و کار را فراهم می کند.

اگر زیرساخت های سرور و شبکه به درستی طراحی نشوند و عوامل مهمی مانند هدف اجرای شبکه و اتاق سرور و همچنین خدماتی که قرار است بر اساس شبکه به مشتریان یا کارکنان ارائه شود در نظر گرفته نشود، مشکلات زیادی برای مدیران شبکه در آینده، در سازمان ها و شرکت ها ایجاد خواهد شد.

عملکرد سرور در شبکه

سرور یک برنامه کامپیوتری یا دستگاهی است که عملکردی را برای کلاینت های فراخوانی که برنامه ها یا دستگاه های دیگر هستند، فراهم می کند. این معماری مدل کلاینت – سرور نامیده می شود. محاسبات کلی در چندین فرآیند یا دستگاه توزیع می شود. سرورها می توانند عملکردهای مختلفی به نام سرویس ارائه دهند. این خدمات شامل به اشتراک گذاری داده ها یا منابع بین چندین مشتری یا انجام محاسبات برای یک مشتری است.

چندین کلاینت می تواند توسط یک سرور واحد ارائه شود و یک کلاینت می تواند از چندین سرور استفاده کند. ممکن است فرآیند مشتری در همان دستگاه اجرا شود. همچنین می‌تواند از طریق شبکه به سرور متصل شود تا روی دستگاه دیگری اجرا شود. نمونه ای از سرورها ممکن است شامل سرورهای پایگاه داده، سرورهای پست الکترونیکی، سرورهای چاپ، سرورهای فایل، سرورهای وب، سرورهای برنامه کاربردی و سرورهای بازی باشد.

خدمات پیاده سازی سرور و شبکه

اغلب سیستم های کلاینت – سرور توسط مدل درخواست – پاسخ پیاده سازی می شوند، یعنی یک کلاینت درخواستی را به سرور ارسال می کند. در این مدل سرور برخی از اقدامات را انجام می دهد و پاسخی را به مشتری ارسال می کند، معمولاً با یک نتیجه یا تأیید. تعیین یک کامپیوتر به عنوان سخت افزار کلاس سرور به این معنی است که برای اجرای سرورها بر روی آن تخصصی است. این بدان معناست که از رایانه های شخصی استاندارد قدرتمندتر و قابل اعتمادتر است. اما خوشه های محاسباتی بزرگ ممکن است از بسیاری از اجزای سرور نسبتاً ساده و قابل تعویض تشکیل شده باشند.

سیستم عامل ویندوز سرور

سیستم عامل ویندوز سرور مایکروسافت قابلیت گوش دادن و پاسخ به درخواست های مشتری را فراهم می کند. علاوه بر این، نقش‌ها یا خدمات نصب‌شده، نوع درخواست‌های مشتری را که سرور می‌تواند به آن‌ها پاسخ دهد، افزایش می‌دهد. در مثالی دیگر، یک وب سرور آپاچی به درخواست های مرورگر اینترنت از طریق یک برنامه کاربردی اضافی به نام Apache که در بالای یک سیستم عامل نصب شده است، پاسخ می دهد.

هنگامی که یک سرویس گیرنده به داده یا عملکرد از یک سرور نیاز دارد، درخواستی را از طریق شبکه ارسال می کند. سرور این درخواست را دریافت کرده و با اطلاعات مناسب پاسخ می دهد. این مدل درخواست و پاسخ شبکه مشتری-سرور است که به مدل تماس و پاسخ نیز معروف است.

یک سرور اغلب وظایف اضافی متعددی را به عنوان بخشی از یک درخواست و پاسخ واحد انجام می‌دهد، از جمله تأیید هویت درخواست‌کننده، اطمینان از اینکه مشتری مجوز دسترسی به داده‌ها یا منابع درخواستی را دارد، و قالب‌بندی مناسب یا بازگرداندن پاسخ مورد نیاز در یک پاسخ مورد انتظار. مسیر.

انواع سرور در شبکه

انواع مختلفی از سرورها وجود دارند که همگی عملکردهای متفاوتی را انجام می دهند. بسیاری از شبکه ها شامل یک یا چند نوع سرور رایج هستند:

سرورهای فایل

سرورهای فایل فایل ها را ذخیره و توزیع می کنند. چندین مشتری یا کاربر ممکن است فایل های ذخیره شده در یک سرور را به اشتراک بگذارند. علاوه بر این، ذخیره‌سازی مرکزی فایل‌ها، راه‌حل‌های پشتیبان‌گیری یا تحمل خطا را آسان‌تر از تلاش برای ایجاد امنیت و یکپارچگی برای فایل‌ها در هر دستگاه در یک سازمان ارائه می‌دهد. سخت افزار سرور فایل را می توان برای به حداکثر رساندن سرعت خواندن و نوشتن برای بهبود عملکرد طراحی کرد.

سرورهای چاپ

سرورهای چاپ امکان مدیریت و توزیع عملکرد چاپ را فراهم می کنند. به جای اتصال چاپگر به هر ایستگاه کاری، یک سرور چاپ واحد می تواند به درخواست های چاپ از سوی مشتریان متعدد پاسخ دهد. امروزه، برخی از چاپگرهای بزرگتر و رده بالا با سرور چاپ داخلی خود عرضه می شوند که نیاز به سرور چاپی اضافی مبتنی بر رایانه را از بین می برد. این سرور چاپ داخلی همچنین با پاسخ دادن به درخواست های چاپ از مشتری کار می کند.

سرورهای برنامه

سرورهای برنامه به جای رایانه های مشتری که برنامه ها را به صورت محلی اجرا می کنند، برنامه ها را اجرا می کنند. سرورهای برنامه اغلب برنامه هایی با منابع فشرده اجرا می کنند که توسط تعداد زیادی از کاربران به اشتراک گذاشته می شوند. انجام این کار نیاز هر کلاینت به داشتن منابع کافی برای اجرای برنامه ها را برطرف می کند. همچنین نیاز به نصب و نگهداری نرم افزار بر روی بسیاری از ماشین ها را بر خلاف یک دستگاه برطرف می کند.

سرورهای DNS

سرورهای سیستم نام دامنه (DNS) سرورهای کاربردی هستند که با تبدیل نام هایی که به راحتی توسط انسان قابل درک است به آدرس های IP قابل خواندن توسط ماشین، وضوح نام را به رایانه های مشتری ارائه می دهند. سیستم DNS یک پایگاه داده به طور گسترده ای از نام ها و سایر سرورهای DNS است که از هر کدام می توان برای درخواست یک نام رایانه ناشناخته استفاده کرد. هنگامی که یک کلاینت به آدرس یک سیستم نیاز دارد، یک درخواست DNS با نام منبع مورد نظر به یک سرور DNS ارسال می کند. سرور DNS با آدرس IP لازم از جدول اسامی خود پاسخ می دهد.

سرورهای پست الکترونیکی

سرورهای ایمیل یک نوع بسیار رایج از سرورهای کاربردی هستند. سرورهای پست الکترونیکی ایمیل های ارسال شده به کاربر را دریافت می کنند و آنها را تا زمانی که مشتری از طرف کاربر مذکور درخواست کند ذخیره می کنند. داشتن یک سرور ایمیل این امکان را به شما می دهد که یک دستگاه به درستی پیکربندی شده و همیشه به شبکه متصل شود. سپس آماده ارسال و دریافت پیام است به جای اینکه هر ماشین کلاینت نیاز به داشتن زیرسیستم ایمیل خاص خود را داشته باشد.

وب سرورها

یکی از فراوان ترین انواع سرورها در بازار امروزی وب سرور است. وب سرور نوع خاصی از سرور کاربردی است که میزبان برنامه ها و داده های درخواستی کاربران در سراسر اینترنت یا اینترانت است. سرورهای وب به درخواست‌های مرورگرهای در حال اجرا در رایانه‌های مشتری برای صفحات وب یا سایر خدمات مبتنی بر وب پاسخ می‌دهند. وب سرورهای رایج شامل وب سرورهای آپاچی، سرورهای خدمات اطلاعات اینترنتی مایکروسافت (IIS) و سرورهای Nginx هستند.

سرورهای پایگاه داده

میزان داده های استفاده شده توسط شرکت ها، کاربران و سایر سرویس ها خیره کننده است. بسیاری از این داده ها در پایگاه های داده ذخیره می شوند. پایگاه‌های داده باید در هر زمان برای چندین مشتری قابل دسترسی باشند و می‌توانند به فضای دیسک فوق‌العاده‌ای نیاز داشته باشند. هر دوی این نیازها به خوبی می توانند چنین پایگاه های داده ای را در سرورها قرار دهند. سرورهای پایگاه داده برنامه های کاربردی پایگاه داده را اجرا می کنند و به درخواست های متعدد مشتریان پاسخ می دهند. برنامه های کاربردی سرور پایگاه داده رایج عبارتند از Oracle، Microsoft SQL Server، DB2 و Informix.

سرورهای مجازی

سرورهای مجازی دنیای سرورها را با طوفان می برد. بر خلاف سرورهای سنتی که به عنوان یک سیستم عامل بر روی سخت افزار ماشین نصب می شوند، سرورهای مجازی تنها بر اساس تعریف در نرم افزار تخصصی به نام Hypervisor وجود دارند. هر هایپروایزر می تواند صدها یا حتی هزاران سرور مجازی را به طور همزمان اجرا کند. Hypervisor سخت افزار مجازی را به گونه ای به سرور ارائه می دهد که گویی یک سخت افزار فیزیکی واقعی است. سرور مجازی طبق معمول از سخت‌افزار مجازی استفاده می‌کند و هایپروایزر نیازهای واقعی محاسبات و ذخیره‌سازی را به سخت‌افزار واقعی زیر آن منتقل می‌کند، که بین تمام سرورهای مجازی دیگر به اشتراک گذاشته می‌شود.

سرورهای پروکسی

یک سرور پروکسی به عنوان یک واسطه بین مشتری و سرور عمل می کند. یک سرور پروکسی که اغلب برای ایزوله کردن کلاینت ها یا سرورها برای اهداف امنیتی استفاده می شود، درخواست را از مشتری می گیرد. به جای پاسخ به مشتری، درخواست را به سرور یا فرآیند دیگری ارسال می کند. سرور پروکسی پاسخ را از سرور دوم دریافت می کند و سپس به مشتری اصلی پاسخ می دهد که گویی خودش به تنهایی پاسخ می دهد. به این ترتیب، نه مشتری و نه سرور پاسخ دهنده نیازی به اتصال مستقیم به یکدیگر ندارند.

سرورهای مانیتورینگ و مدیریت

برخی از سرورها برای نظارت یا مدیریت سایر سیستم ها و کلاینت ها وجود دارند. انواع مختلفی از سرورهای مانیتورینگ وجود دارد. تعدادی از آنها به شبکه گوش می دهند و هر درخواست مشتری و پاسخ سرور را دریافت می کنند، اما برخی خودشان داده ها را درخواست نمی کنند یا به آنها پاسخ نمی دهند. به این ترتیب سرور مانیتورینگ می تواند تمامی ترافیک شبکه و همچنین درخواست ها و پاسخ های کلاینت ها و سرورها را بدون تداخل در آن عملیات پیگیری کند. یک سرور مانیتورینگ به درخواست‌های مشتریان نظارتی مانند مواردی که توسط مدیران شبکه که سلامت شبکه را تماشا می‌کنند، پاسخ می‌دهد.

خدمات سرور و شبکه کامپیوتر به صورت حضوری و ریموت در اسرع وقت در شرکت پیشگام رایانه ارائه می شود. برای عملکرد به عنوان یک سرور، یک دستگاه باید برای گوش دادن به درخواست های مشتریان در اتصال شبکه پیکربندی شود. این قابلیت می تواند به عنوان بخشی از سیستم عامل به عنوان یک برنامه نصب شده، نقش یا ترکیبی از این دو وجود داشته باشد.

خدمات سرور و شبکه

برای حفظ و نگهداری شبکه های کامپیوتری و سرورها نیاز به خدمات مستمر و تخصصی است. می‌توان گفت که سرورهای اصلی، رایانه‌های اصلی، و بعداً، مینی رایانه‌ها، تقریباً تمام وظایف محاسباتی را انجام می‌دادند، به جز تعامل با کاربر از طریق صفحه نمایش و صفحه کلید، که به سیستم مشتری واگذار می‌شد.
موج اصلی بعدی سرورها شامل سرورهای مبتنی بر رایانه بود. از بسیاری جهات، این سرورها چیزی جز کامپیوترهای رومیزی بزرگتر و قدرتمندتر نبودند. چنین سرورهایی عموماً گران‌تر بودند و حافظه و فضای دیسک بسیار بیشتری نسبت به اکثر رایانه‌های سرویس گیرنده داشتند. هر سرور هنوز یک واحد مستقل با مادربرد، پردازنده، حافظه، درایو دیسک و منبع تغذیه خود بود. سرورهایی مانند این اغلب در اتاق‌هایی با تهویه مطبوع به نام اتاق سرور نگهداری می‌شدند و بعداً برای ذخیره‌سازی و دسترسی بهتر در قفسه‌ها پیچ می‌شدند.

سرور شبکه کامپیوتر

سرور شبکه کامپیوتر، سیستمی است که منابع، داده‌ها، خدمات یا برنامه‌ها را از طریق شبکه در اختیار رایانه‌های دیگری که به عنوان کلاینت‌ها شناخته می‌شوند، می‌دهد. در تئوری، هر زمان که رایانه ها منابع را با ماشین های مشتری به اشتراک بگذارند، سرور در نظر گرفته می شوند. انواع مختلفی از سرورها از جمله وب سرور، سرور پست الکترونیکی و سرور مجازی وجود دارد. یک سیستم منفرد می تواند منابع را فراهم کند و همزمان از سیستم دیگری استفاده کند. این بدان معنی است که یک دستگاه می تواند همزمان سرور و کلاینت باشد.
سرورها منابع شبکه را مدیریت می کنند. به عنوان مثال، یک کاربر ممکن است یک سرور برای کنترل دسترسی به یک شبکه، ارسال یا دریافت ایمیل، مدیریت کارهای چاپی یا میزبانی وب سایت راه اندازی کند. آنها همچنین در انجام محاسبات شدید مهارت دارند. برخی از سرورها به یک کار خاص متعهد هستند که اغلب به آنها اختصاص داده می شود. با این حال، امروزه بسیاری از سرورها سرورهای اشتراکی هستند که مسئولیت پست الکترونیکی، DNS، FTP و حتی چندین وب سایت را در مورد یک وب سرور بر عهده می گیرند.

سرورهای کامپیوتری

برای آشنایی هر چه بیشتر با خدمات سرور و شبکه کامپیوتر نیاز است که سرورهای کامپیوتری را بهتر شناخت. برخی از اولین سرورها، کامپیوترهای مرکزی یا مینی کامپیوترها بودند. مینی کامپیوترها بسیار کوچکتر از کامپیوترهای مرکزی بودند، از این رو نام آن به این دلیل است. با این حال، با پیشرفت تکنولوژی، آنها در نهایت بسیار بزرگتر از کامپیوترهای رومیزی شدند، که اصطلاح میکروکامپیوتر را تا حدودی مسخره کرد.
در ابتدا، چنین سرورهایی به کلاینت هایی به نام ترمینال ها متصل می شدند که هیچ محاسباتی واقعی انجام نمی دادند. این پایانه‌ها که به آنها پایانه‌های گنگ گفته می‌شود، صرفاً برای پذیرش ورودی از طریق صفحه‌کلید یا کارت‌خوان و بازگرداندن نتایج هر محاسباتی به صفحه نمایش یا چاپگر وجود داشتند. محاسبات واقعی روی سرور انجام شد.
بعداً، سرورها اغلب رایانه‌های تک و قدرتمندی بودند که از طریق شبکه به مجموعه‌ای از رایانه‌های مشتری کم‌قدرت متصل می‌شدند. این معماری شبکه اغلب به عنوان مدل سرویس گیرنده-سرور نامیده می شود، که در آن کامپیوتر مشتری و سرور هر دو دارای قدرت محاسباتی هستند، اما وظایف خاصی به سرورها واگذار می شود. در مدل‌های محاسباتی قبلی، مانند مدل mainframe-terminal، مین‌فریم به‌عنوان یک سرور عمل می‌کرد، حتی اگر به آن نام اشاره نمی‌شد.

تعریف سرور و شبکه

همانطور که تکنولوژی تکامل یافته است، تعریف سرور نیز با آن تکامل یافته است. این روزها، سرور ممکن است چیزی بیش از نرم افزاری نباشد که روی یک یا چند دستگاه محاسباتی فیزیکی اجرا می شود. چنین سرورهایی اغلب به عنوان سرور مجازی شناخته می شوند. در ابتدا، از سرورهای مجازی برای افزایش تعداد عملکردهای سرور که یک سرور سخت افزاری می توانست انجام دهد استفاده می شد. امروزه سرورهای مجازی اغلب توسط یک شخص ثالث بر روی سخت افزار در سراسر اینترنت با ترتیبی به نام رایانش ابری اجرا می شوند.

یک سرور ممکن است برای انجام یک کار واحد طراحی شده باشد، مانند سرور پست الکترونیکی که ایمیل را می پذیرد و ذخیره می کند و سپس آن را در اختیار مشتری درخواست کننده قرار می دهد. سرورها همچنین ممکن است چندین کار را انجام دهند، مانند یک فایل و سرور چاپ، که هم فایل ها را ذخیره می کند و هم کارهای چاپی را از مشتریان می پذیرد و سپس آنها را به چاپگر متصل به شبکه ارسال می کند.
مفهوم سرور تقریباً به قدمت خود شبکه است. به هر حال، هدف یک شبکه این است که به یک رایانه اجازه می دهد با رایانه دیگری صحبت کند و کار یا منابع را توزیع کند. از آن زمان محاسبات تکامل یافته است و در نتیجه چندین نوع ساختار سرور و سخت افزار ایجاد شده است.

خدمات طراحی سرور و شبکه

در زمینه خدمات سرور و شبکه کامپیوتر، طراحی شبکه و اتاق سرور بر اساس استانداردهای روز دنیا در پیشگام رایانه انجام می شود. خدمات ساخت و طراحی سرور و شبکه با در نظر گرفتن نیاز واقعی مشتری انجام می شود. شبکه کامپیوتری و اتاق سرور باید با توجه به استراتژی فناوری اطلاعات و خط مشی کلان سازمان طراحی و اجرا، نصب و راه اندازی شود. در واقع اتاق سرور و شبکه کامپیوتری زیرساخت لازم را برای اشتراک منابع در کسب و کار را فراهم می کند.اگر زیرساخت های سرور و شبکه به درستی طراحی نشوند و عوامل مهمی مانند هدف اجرای شبکه و اتاق سرور و همچنین خدماتی که قرار است بر اساس شبکه به مشتریان یا کارکنان ارائه شود در نظر گرفته نشود، مشکلات زیادی برای مدیران شبکه در آینده، در سازمان ها و شرکت ها ایجاد خواهد شد.

عملکرد سرور در شبکه

سرور یک برنامه کامپیوتری یا دستگاهی است که عملکردی را برای کلاینت های فراخوانی که برنامه ها یا دستگاه های دیگر هستند، فراهم می کند. این معماری مدل کلاینت – سرور نامیده می شود. محاسبات کلی در چندین فرآیند یا دستگاه توزیع می شود. سرورها می توانند عملکردهای مختلفی به نام سرویس ارائه دهند. این خدمات شامل به اشتراک گذاری داده ها یا منابع بین چندین مشتری یا انجام محاسبات برای یک مشتری است.چندین کلاینت می تواند توسط یک سرور واحد ارائه شود و یک کلاینت می تواند از چندین سرور استفاده کند. ممکن است فرآیند مشتری در همان دستگاه اجرا شود. همچنین می‌تواند از طریق شبکه به سرور متصل شود تا روی دستگاه دیگری اجرا شود. نمونه ای از سرورها ممکن است شامل سرورهای پایگاه داده، سرورهای پست الکترونیکی، سرورهای چاپ، سرورهای فایل، سرورهای وب، سرورهای برنامه کاربردی و سرورهای بازی باشد.

خدمات پیاده سازی سرور و شبکه

اغلب سیستم های کلاینت – سرور توسط مدل درخواست – پاسخ پیاده سازی می شوند، یعنی یک کلاینت درخواستی را به سرور ارسال می کند. در این مدل سرور برخی از اقدامات را انجام می دهد و پاسخی را به مشتری ارسال می کند، معمولاً با یک نتیجه یا تأیید. تعیین یک کامپیوتر به عنوان سخت افزار کلاس سرور به این معنی است که برای اجرای سرورها بر روی آن تخصصی است. این بدان معناست که از رایانه های شخصی استاندارد قدرتمندتر و قابل اعتمادتر است. اما خوشه های محاسباتی بزرگ ممکن است از بسیاری از اجزای سرور نسبتاً ساده و قابل تعویض تشکیل شده باشند.

سیستم عامل ویندوز سرور

سیستم عامل ویندوز سرور مایکروسافت قابلیت گوش دادن و پاسخ به درخواست های مشتری را فراهم می کند. علاوه بر این، نقش‌ها یا خدمات نصب‌شده، نوع درخواست‌های مشتری را که سرور می‌تواند به آن‌ها پاسخ دهد، افزایش می‌دهد. در مثالی دیگر، یک وب سرور آپاچی به درخواست های مرورگر اینترنت از طریق یک برنامه کاربردی اضافی به نام Apache که در بالای یک سیستم عامل نصب شده است، پاسخ می دهد.
هنگامی که یک سرویس گیرنده به داده یا عملکرد از یک سرور نیاز دارد، درخواستی را از طریق شبکه ارسال می کند. سرور این درخواست را دریافت کرده و با اطلاعات مناسب پاسخ می دهد. این مدل درخواست و پاسخ شبکه مشتری-سرور است که به مدل تماس و پاسخ نیز معروف است.
یک سرور اغلب وظایف اضافی متعددی را به عنوان بخشی از یک درخواست و پاسخ واحد انجام می‌دهد، از جمله تأیید هویت درخواست‌کننده، اطمینان از اینکه مشتری مجوز دسترسی به داده‌ها یا منابع درخواستی را دارد، و قالب‌بندی مناسب یا بازگرداندن پاسخ مورد نیاز در یک پاسخ مورد انتظار. مسیر.

انواع سرور در شبکه

انواع مختلفی از سرورها وجود دارند که همگی عملکردهای متفاوتی را انجام می دهند. بسیاری از شبکه ها شامل یک یا چند نوع سرور رایج هستند:سرورهای فایل

سرورهای فایل فایل ها را ذخیره و توزیع می کنند. چندین مشتری یا کاربر ممکن است فایل های ذخیره شده در یک سرور را به اشتراک بگذارند. علاوه بر این، ذخیره‌سازی مرکزی فایل‌ها، راه‌حل‌های پشتیبان‌گیری یا تحمل خطا را آسان‌تر از تلاش برای ایجاد امنیت و یکپارچگی برای فایل‌ها در هر دستگاه در یک سازمان ارائه می‌دهد. سخت افزار سرور فایل را می توان برای به حداکثر رساندن سرعت خواندن و نوشتن برای بهبود عملکرد طراحی کرد.سرورهای چاپ

سرورهای چاپ امکان مدیریت و توزیع عملکرد چاپ را فراهم می کنند. به جای اتصال چاپگر به هر ایستگاه کاری، یک سرور چاپ واحد می تواند به درخواست های چاپ از سوی مشتریان متعدد پاسخ دهد. امروزه، برخی از چاپگرهای بزرگتر و رده بالا با سرور چاپ داخلی خود عرضه می شوند که نیاز به سرور چاپی اضافی مبتنی بر رایانه را از بین می برد. این سرور چاپ داخلی همچنین با پاسخ دادن به درخواست های چاپ از مشتری کار می کند.سرورهای برنامه

سرورهای برنامه به جای رایانه های مشتری که برنامه ها را به صورت محلی اجرا می کنند، برنامه ها را اجرا می کنند. سرورهای برنامه اغلب برنامه هایی با منابع فشرده اجرا می کنند که توسط تعداد زیادی از کاربران به اشتراک گذاشته می شوند. انجام این کار نیاز هر کلاینت به داشتن منابع کافی برای اجرای برنامه ها را برطرف می کند. همچنین نیاز به نصب و نگهداری نرم افزار بر روی بسیاری از ماشین ها را بر خلاف یک دستگاه برطرف می کند.سرورهای DNS

سرورهای سیستم نام دامنه (DNS) سرورهای کاربردی هستند که با تبدیل نام هایی که به راحتی توسط انسان قابل درک است به آدرس های IP قابل خواندن توسط ماشین، وضوح نام را به رایانه های مشتری ارائه می دهند. سیستم DNS یک پایگاه داده به طور گسترده ای از نام ها و سایر سرورهای DNS است که از هر کدام می توان برای درخواست یک نام رایانه ناشناخته استفاده کرد. هنگامی که یک کلاینت به آدرس یک سیستم نیاز دارد، یک درخواست DNS با نام منبع مورد نظر به یک سرور DNS ارسال می کند. سرور DNS با آدرس IP لازم از جدول اسامی خود پاسخ می دهد.سرورهای پست الکترونیکی

سرورهای ایمیل یک نوع بسیار رایج از سرورهای کاربردی هستند. سرورهای پست الکترونیکی ایمیل های ارسال شده به کاربر را دریافت می کنند و آنها را تا زمانی که مشتری از طرف کاربر مذکور درخواست کند ذخیره می کنند. داشتن یک سرور ایمیل این امکان را به شما می دهد که یک دستگاه به درستی پیکربندی شده و همیشه به شبکه متصل شود. سپس آماده ارسال و دریافت پیام است به جای اینکه هر ماشین کلاینت نیاز به داشتن زیرسیستم ایمیل خاص خود را داشته باشد.وب سرورها

یکی از فراوان ترین انواع سرورها در بازار امروزی وب سرور است. وب سرور نوع خاصی از سرور کاربردی است که میزبان برنامه ها و داده های درخواستی کاربران در سراسر اینترنت یا اینترانت است. سرورهای وب به درخواست‌های مرورگرهای در حال اجرا در رایانه‌های مشتری برای صفحات وب یا سایر خدمات مبتنی بر وب پاسخ می‌دهند. وب سرورهای رایج شامل وب سرورهای آپاچی، سرورهای خدمات اطلاعات اینترنتی مایکروسافت (IIS) و سرورهای Nginx هستند.سرورهای پایگاه داده

میزان داده های استفاده شده توسط شرکت ها، کاربران و سایر سرویس ها خیره کننده است. بسیاری از این داده ها در پایگاه های داده ذخیره می شوند. پایگاه‌های داده باید در هر زمان برای چندین مشتری قابل دسترسی باشند و می‌توانند به فضای دیسک فوق‌العاده‌ای نیاز داشته باشند. هر دوی این نیازها به خوبی می توانند چنین پایگاه های داده ای را در سرورها قرار دهند. سرورهای پایگاه داده برنامه های کاربردی پایگاه داده را اجرا می کنند و به درخواست های متعدد مشتریان پاسخ می دهند. برنامه های کاربردی سرور پایگاه داده رایج عبارتند از Oracle، Microsoft SQL Server، DB2 و Informix.سرورهای مجازی

سرورهای مجازی دنیای سرورها را با طوفان می برد. بر خلاف سرورهای سنتی که به عنوان یک سیستم عامل بر روی سخت افزار ماشین نصب می شوند، سرورهای مجازی تنها بر اساس تعریف در نرم افزار تخصصی به نام Hypervisor وجود دارند. هر هایپروایزر می تواند صدها یا حتی هزاران سرور مجازی را به طور همزمان اجرا کند. Hypervisor سخت افزار مجازی را به گونه ای به سرور ارائه می دهد که گویی یک سخت افزار فیزیکی واقعی است. سرور مجازی طبق معمول از سخت‌افزار مجازی استفاده می‌کند و هایپروایزر نیازهای واقعی محاسبات و ذخیره‌سازی را به سخت‌افزار واقعی زیر آن منتقل می‌کند، که بین تمام سرورهای مجازی دیگر به اشتراک گذاشته می‌شود.سرورهای پروکسی

یک سرور پروکسی به عنوان یک واسطه بین مشتری و سرور عمل می کند. یک سرور پروکسی که اغلب برای ایزوله کردن کلاینت ها یا سرورها برای اهداف امنیتی استفاده می شود، درخواست را از مشتری می گیرد. به جای پاسخ به مشتری، درخواست را به سرور یا فرآیند دیگری ارسال می کند. سرور پروکسی پاسخ را از سرور دوم دریافت می کند و سپس به مشتری اصلی پاسخ می دهد که گویی خودش به تنهایی پاسخ می دهد. به این ترتیب، نه مشتری و نه سرور پاسخ دهنده نیازی به اتصال مستقیم به یکدیگر ندارند.سرورهای مانیتورینگ و مدیریت

برخی از سرورها برای نظارت یا مدیریت سایر سیستم ها و کلاینت ها وجود دارند. انواع مختلفی از سرورهای مانیتورینگ وجود دارد. تعدادی از آنها به شبکه گوش می دهند و هر درخواست مشتری و پاسخ سرور را دریافت می کنند، اما برخی خودشان داده ها را درخواست نمی کنند یا به آنها پاسخ نمی دهند. به این ترتیب سرور مانیتورینگ می تواند تمامی ترافیک شبکه و همچنین درخواست ها و پاسخ های کلاینت ها و سرورها را بدون تداخل در آن عملیات پیگیری کند. یک سرور مانیتورینگ به درخواست‌های مشتریان نظارتی مانند مواردی که توسط مدیران شبکه که سلامت شبکه را تماشا می‌کنند، پاسخ می‌دهد.

ذخیره سازی در سرور و شبکه

حتی قبل از مجازی سازی، سرورها از مدل استاندارد سیستم عامل یک سرور نصب شده بر روی یک ماشین سخت افزاری استخراج می شدند. فناوری، مانند ذخیره سازی متصل به شبکه، نیاز به سرور برای داشتن فضای ذخیره سازی مخصوص به خود را از بین برد. سایر فناوری‌ها، مانند mirroring و clustering، قطعات سخت‌افزار را قادر می‌سازند تا در سرورهای بزرگ‌تر و قدرتمندتر ترکیب شوند. چنین سروری ممکن است متشکل از چندین تیغه، چندین دستگاه ذخیره‌سازی متصل و یک منبع تغذیه خارجی باشد و هر قطعه را می‌توان در حالی که سرور هنوز در حال کار است با دیگری تعویض کرد.

سرورهای مجازی شبکه

مجازی سازی شبکه باعث شده است که خدمات سرور و شبکه به فراتر از سخت افزار شبکه های کامپیوتری سوق پیدا کند. سرورهای مجازی هنوز به سخت افزار نیاز دارند، اما این سخت افزار اکنون فرآیند متفاوتی را اجرا می کند که به عنوان Hypervisor شناخته می شود. در برخی موارد، مانند Hyper-V مایکروسافت، یک سیستم عامل کامل همچنان روی خود سخت افزار اجرا می شود. در موارد دیگر، به اصطلاح هایپروایزرهای فلزی برهنه می توانند مستقیماً روی سخت افزار سرور نصب شوند. در هر دو مورد، خود سخت‌افزار اغلب در مجموعه‌ای از سرورهای تیغه‌ای، فضای ذخیره‌سازی شبکه و منبع تغذیه پخش می‌شود، و در نتیجه محیطی ایجاد می‌شود که نمی‌توان تشخیص داد که هر یک از سرورها کجا به پایان می‌رسد و سرور دیگری شروع می‌شود.

سرورهای مایکروسافت ویندوز

از جمله مهم ترین خدمات سرور و شبکه می توان به سرویس دهی به سرورهای ویندوزی مایکروسافت اشاره کرد. می توان استدلال کرد که Windows for Workgroups اولین سیستم عامل سرور مایکروسافت بود. در آن نسخه، رایانه‌های خاصی را می‌توان تنظیم کرد تا منابع را به اشتراک بگذارند و به درخواست‌های مشتریان پاسخ دهند، که طبق تعریف آنها را به سرور تبدیل کرد. اولین سیستم عامل سرور واقعی مایکروسافت ویندوز NT بود. نسخه‌های ۳.۵ و ۳.۵۱ آن در بسیاری از شبکه‌های تجاری اجرا می‌شد تا اینکه مایکروسافت خط ویندوز سرور خود را منتشر کرد که امروزه نیز وجود دارد. جدیدترین نسخه ویندوز سرور ویندوز سرور ۲۰۱۶ است. این نسخه از برنامه های کاربردی و پایگاه داده های متعدد و همچنین یک Hypervisor که به سرورهای مجازی اجازه می دهد پشتیبانی می کند.

سرورهای ابری شبکهیکی از جدیدترین فناوری های سرور و شبکه در فضای ابری است که به خدمات تخصصی نیاز دارد. سرورهای مجازی که روی یک زیرساخت شخص ثالث در یک شبکه باز مانند اینترنت میزبانی می شوند، سرورهای ابری نامیده می شوند. این روزها ارائه دهندگان سرورهای ابری متعددی از جمله پلتفرم ابری Google، Microsoft Azure و IBM Cloud وجود دارند.

با این حال، پیشگام اصلی رایانش ابری شرکتی، پلتفرم AWS آمازون بود. در ابتدا شروع به استفاده از ظرفیت اضافی سرورها و شبکه‌های آمازون کرد، اما AWS اکنون به مشتریان اجازه می‌دهد تقریباً بلافاصله یک سرور مجازی ایجاد کنند و سپس میزان منابعی را که سرور ممکن است در پرواز استفاده کند، تنظیم کند.

امروزه یک سرور نمی تواند چیزی بیش از داده های سخت افزار فیزیکی باشد که از چندین پردازنده، درایو دیسک، حافظه و اتصالات شبکه تشکیل شده است. اما، حتی در حال حاضر، سرور هنوز فقط یک سیستم است که به درخواست مشتری پاسخ می دهد.

اتصال سرور به شبکه

با یک شبکه محلی، سرور به یک روتر یا سوئیچ متصل می شود که سایر رایانه های موجود در شبکه از آن استفاده می کنند. پس از اتصال به شبکه، رایانه های دیگر می توانند به آن سرور و ویژگی های آن دسترسی داشته باشند. به عنوان مثال، با یک وب سرور، کاربر می تواند برای مشاهده یک وب سایت، جستجو و ارتباط با سایر کاربران در شبکه به سرور متصل شود. یک سرور اینترنتی مانند یک سرور شبکه محلی کار می کند، اما در مقیاس بسیار بزرگتر. به سرور یک آدرس IP توسط InterNIC یا میزبان وب اختصاص داده می شود.

معمولاً کاربران با استفاده از نام دامنه آن به سرور متصل می شوند که توسط یک ثبت کننده نام دامنه ثبت شده است. هنگامی که کاربران به نام دامنه (مانند “computerhope.com”) متصل می شوند، نام به طور خودکار توسط یک حل کننده DNS به آدرس IP سرور ترجمه می شود.

نام دامنه اتصال کاربران به سرور را آسان تر می کند، زیرا به خاطر سپردن نام آسان تر از آدرس IP است. همچنین نام دامنه به اپراتور سرور امکان می دهد تا آدرس IP سرور را بدون ایجاد اختلال در نحوه دسترسی کاربران به سرور تغییر دهد. نام دامنه همیشه می تواند ثابت بماند، حتی اگر آدرس IP تغییر کند.

خدمات سرور و شبکه کامپیوتر

از متداول ترین خدمات شبکه های کامپیوتری، خدمات سرور و شبکه است. سرور یک نرم افزار یا دستگاه سخت افزاری است که درخواست های ارائه شده از طریق شبکه را می پذیرد و به آنها پاسخ می دهد. دستگاهی که درخواست می کند و پاسخی از سرور دریافت می کند، کلاینت نامیده می شود. در اینترنت، اصطلاح “سرور” معمولاً به سیستم رایانه ای اطلاق می شود که درخواست های یک فایل وب را دریافت می کند و آن فایل ها را برای مشتری ارسال می کند. در صورتی که به خدمات سرور و شبکه کامپیوتر نیاز داشتید می توانید با شرکت پیشگام رایانه تماس حاصل فرمایید.